Yaşam

Senaristlerin ‘Kızılcık Şerbeti’ yerine İslamofobik belgesel yayınlanmasına tepkisi: Taraflı tehdit

Senaryo ve Diyalog Sinema Yazarları Derneği (SenaristBir), muhafazakar ve laik yaşam tarzları arasındaki çatışmayı sinema üzerinden anlatan ‘Kızılcık Şerbeti’ dizisi yerine ‘İslamofobi’ konulu belgesele yazılı açıklamayla tepki gösterdi. iki aile

Show TV ekranlarında izleyiciyle buluşan ‘Kızılcık Şerbeti’ dizisinin 14 Nisan Cuma günü yayınlanması planlanan yeni bölümü Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) verdiği ceza nedeniyle yayınlanmadı. Bunun yerine RTÜK’ün aldığı kararla İslamofobiyi konu alan bir belgesel olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Korona virüsü kadar tehlikeli olan İslamofobi virüsüdür. Bu virüs özellikle Avrupa ülkelerinde hızla yayılıyor.

‘İSLAMOFOBİ BELGESİNİ OYNAMAK TARAFLI BİR TEHDİT MESAJI VE AÇIK SUSMADIR’

Açıklamada geçen sözler şöyle:

“Show TV’de yayınlanan ‘Kızılcık Şerbeti’ dizisine RTÜK tarafından ‘kadına şiddet’ ve ‘kadına yönelik baskıyı teşvik’ bahanesiyle RTÜK’ün 5 kez yayın durdurma kararını kınıyor ve kabul etmiyoruz. Konusu ‘İslamofobi’ olan Cumhurbaşkanı’nın önsözüyle önsöz ile gösterime giren program, taraflı bir tehdit beyanı ve açık sansürdür.

Kutuplaşmayı eleştiren, güçlü kadın karakterlere yer veren ve en önemlisi toplumun gerçek dertlerine odaklanan bu dizinin sansürlenmesi İstanbul Sözleşmesi’ni ortadan kaldıran zihniyetin kendi kendisiyle çelişen bir uygulamasıdır, trajikomik ve kabul edilemez. .

Söz konusu diziler için çalışanlara, evine ekmek götürenlere ve onların izleyicilerine orantısız güç kullanılarak yapılan büyük bir haksızlıktır. Gücünü yaratıcı fikirlerinden ve unsurlarından alan sanatçılar olarak karar vericileri uyarıyor ve bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesini bekliyoruz.”

Ne oldu?

RTÜK, ‘Kızılcık Şerbeti’ dizisinin bazı sahnelerinin kadına şiddeti teşvik ettiği gerekçesiyle yayın ve programları beş kez durdurarak üst sınırdan idari para cezası verdi. Kanalın avukatları kararın durdurulması için mahkemeye başvurdu ve mahkeme RTÜK’ten savunma istedi.

Mahkemenin cezayı onaylamasının ardından Cuma akşamı yayınlanması beklenen Kızılcık Şerbeti’nin yeni bölümü ekrana getirilmedi.

haberyenifakili.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu